top of page

životopis

Sopranistka Kristýna Kůstková je absolventkou Akademie múzických umění v Praze (a také držitelkou ocenění Bauše Ruys pro nejlepšího studenta AMU roku 2022) a zároveň absolventkou magisterského programu na Mannes School of Music v New Yorku. V USA měla možnost vystoupit na přestižních pódiích jako je Weil Recital Hall v Carnegie Hall či Union Club v rámci Mannes Sounds Festival. Pravidelně také spolupracovala s Českým Centrem NY (sólový recitál v Bohemian National Hall, koncerty a online programy) a s National Czech and Slovak Museum v Cedar Rapids. Za šíření české kultury v USA v roce 2020 získala ocenění Gold Crystal Heart Award. Dále také spolupracovala s uskupením Opera New York (Off-Broadway Theatre Opereta Gala a koncert "Christmass in Italy" v Carnegie Hall). Navázala zde také spolupráci s klavíristkou Gioradnou Fiori (písňový večer v Le Frak Concert Hall, výstupy z Carmen v Elebash Concert Hall, SongSlam Festival a sólový recitál v Římě). Pravidelně hostuje ve Státní opeře Praha v inscenaci Růžový kavalír, v Jihočeském divadle v Kouzelné flétně, v Plzeňské opeře v představení O Rusalce a v Národním divadle moravskoslezském v Čertově stěně.

 

Od sedmi let až do roku 2012 byla členkou a sólistkou Dětské opery Praha, se kterou se zúčastnila mnoha zahraničních zájezdů (Německo, Itálie, Rakousko, Francie..), natáčení několika CD a také výchovného pořadu do České televize Opera nás baví. Zpěv v té době studovala u Jitky Forstové. Sólově vystoupila na Nové scéně Národního divadla pod taktovkou Jana Chalupeckého jako Esmeralda v projektu (Vy)prodaná nevěsta, dále v představeních Mozartovo leporelo, Malý kominíček a v mnoha dalších projektech pod záštitou Národního divadla.

 

Klasický zpěv začala studovat na Pardubické konzervatoři ve třídě Jarmily Chaloupkové a Antonia Carangela. Za studií pravidelně vystupovala se Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice, Komorní filharmonií Pardubice a Filharmonií Hradec Králové. Ztvárnila také několik hlavních rolí ve školních představeních: Ředitelské pasticcio, Kouzelná flétna (Pamina), Suor Angelica a Puccini gala (Musetta - představení ve Východočeském divadle Pardubice v režii Michaela Taranta). Byla též několikrát oceněna jako jeden z nejlepších studentů středních škol v Pardubickém kraji. 

 

V roce 2016 debutovala jako Pamina v Kouzelné flétně v Moravském divadle Olomouc a vystoupila také na galakoncertě spolu se Štefanem Margitou a Komorní filharmonií Pardubice. V následujících letech se například představila na závěrečném koncertě výstavy “Rusalka” v Bohemian National Hall v New Yorku spolu se členy Lindemannova programu a v Praze ztvárnila roli Zuzanky v projektu RunOperun Figarova svatba. Vystoupila také po boku Adama Plachetky na barokním recitále festivalu Pardubické hudební jaro a představila se také na sólovém recitále v Rudolfinu v rámci koncertního cyklu Romantické večery. Pravidelně vystupuje se souborem Barocco sempre giovane, Václavem Hudečkem a spolkem RunOperun (experimentální opera Logika chaosu, koncerty). Věnuje se též koncertní činnosti nejen po České republice, ale například i v Itálii či Německu.

 

Je laureátkou mnoha soutěží, například absolutní vítězkou pěvecké kategorie Soutěže konzervatoří a držitelkou 1. ceny na soutěžích Pražský pěvec, Duškova pěvecká soutěž, Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii Operní naděje a Pěvecká soutěž Olomouc, kde získala také titul laureáta a cenu uměleckého šéfa opery a operety Moravského divadla Olomouc. V roce 2018 na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka získala 2. cenu v kategorii Junior, čestné uznání v kategorii Píseň a cenu společnosti Antonína Dvořáka, Jarmily Novotné, Karlovarského symfonického orchestru a Carangelo Belcanto Academy. Je také držitelkou ocenění Mladý talent Pardubického kraje 2017 a 2. ceny na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2021.

Její studia v New Yorku byla podpořena Ministerstvem kultury ČR, Bakala Foundation, Nadací Karel Komárek Family Foundation, Hlavkovou nadací, Nadací život umělce, Nadací českého hudebního fondu, Nadačním fondem Antonína Dvořáka, Nadačním fondem na podporu vážné hudby a Nadací Věry Třebické-Řivnáčové.

bottom of page